Nadační fond Zdravý život

Program NEW START

Jednotlivá písmena programu NEW START představují zásady zdravého způsobu života.

Nutrition – N – strava

Oblast výživy se zabývá tím, jaké látky lidské tělo potřebuje, aby mohlo správně fungovat. Jídlo, které pravidelně jíte, patří k faktorům, jež přímo ovlivňují kvalitu vašeho života. Potrava dodává tělu „pohonné“ látky nezbytné k jeho správné činnosti.

Exercise – E – pohyb

Dobrá tělesná kondice je důležitá pro to, abyste mohli vyhovět požadavkům, jež na vás klade každodenní život, a dokázali zvládnout všudypřítomný stres. Člověk těšící se dobré tělesné kondici by měl zvládnout všechny své denní povinnosti a ještě si uchovat energii pro svoji rodinu a přátele.

Water – W – voda

Lidské tělo obsahuje 60 % vody. Člověk je schopný přežít až padesát dní bez jídla, ale jen několik málo dní bez vody. Voda je životodárná sama o sobě: přispívá k správnému fungování ledvin, k regulaci tělesné teploty a k doplňování tělesných tekutin.

Sunshine – S – slunce

Výzkumy v zemích, kde je slunečné počasí jen několik málo měsíců v roce, ukázaly, že sluneční svit velkou měrou ovlivňuje pocity štěstí a vyrovnanosti.

Temperance – T – střídmost

Střídmostí je míněna správná míra těch faktorů, které pozitivně ovlivňují zdraví člověka. Za střídmý můžeme považovat takový životní styl, který zvyšuje kvalitu života a navozuje pocity duševní pohody.

Air – A – vzduch

Bez jídla můžeme žít několik týdnů, bez vody několik dnů, ale bez dýchání vydržíme maximálně dvě až tři minuty. Kyslík obsažený ve vzduchu je nezbytný pro spalování potravy v našich buňkách, a tím pro tvorbu energie nutné pro život.

Rest – R – odpočinek

Odpočinek a přiměřený spánek mají blahodárný vliv na udržení zdraví člověka. Kvůli rychlému životnímu tempu a enormnímu stresu je velmi důležité najít si každý den chvíli na relaxaci, při níž by mohlo dojít k uvolnění svalového napětí.

Trust – T – důvěra

Mnohokrát se prokázalo, že vyrovnanost a víra či důvěra jsou pro lidské zdraví nezbytnými faktory. Duchovní rozměr zdraví sestává z našich hodnot a životní filozofie, jež nám pomáhá nacházet smysl a vědomí sounáležitosti.

Každý den je ten správný čas udělat v životě alespoň nějaké změny k lepšímu. Přejeme vám ve vaší snaze úspěch. Pokud máte zájem o podrobnější  informace o programu New Start, podívejte se na stránky www.klubyzdravi.cz, nebo si můžete objednat internetový kurz: Vezmi zdraví do svých rukou na stránkách Střediska korespondenčních kurzů www.skk.cz – v českém jazyce nebo www.skskk.sk – ve slovenském jazyce.